Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/libraries/Engine/Application.php on line 314

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/libraries/Engine/Application.php on line 315

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/libraries/Engine/Application.php on line 316

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/modules/Core/Bootstrap.php on line 33

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/modules/Core/Bootstrap.php on line 34

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/digiuila/public_html/safar-online.com/application/modules/Core/Bootstrap.php on line 35
سفرآنلاین - پروفایل پرونده - مسجد علی اصفهان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی دیگر

اطلاعات کلی

امتیاز


شايد براى شما جالب باشد

مبینا غنی پور (هیأت تحریریه) (مطالب به اشتراك گذاشته شده در دائره المعارف)

محبوب ترین ها

آرامگاه بابا طاهر

1_caption_title:آرامگاه بابا طاهر_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۸/۲۰ - posted by میثم (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۳٬۰۳۷ بازدید, ۴ نفر می پسندند

 آرامگاه باباطاهر در شمال شهر همدان در میدان بزرگی به نام وی قرار دارد. بنای مقبره بابا طاهر در گذشته چندین بار بازسازی شده‌است. در قرن ششم هجری برجی آجری و هشت ضلعی بوده است. در دوران حکومت رضاخان پهلوی نیز بنای آجری دیگری به جای آن ساخته شده بود. در... More »

مسجد کبود تبریز(فیروزه اسلام)

2_caption_title:مسجد کبود تبریز(فیروزه اسلام)_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۹/۲۵ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۴٬۰۸۱ بازدید, ۰ نفر می پسندند

 مسجد کبود که در تبریز واقع شده آواز قوی شیوه آذری است و یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی به شمار می آید.نام دیگر این مسجد مسجد جهانشاه است.زیرا در زمان ابوالمظفر جهانشاه از طایفه ی قراقویونلوها درسال 870ه .ق و به دستور جان بیگم خاتون همسر جانشاه س... More »

مدرسه غیاثیه خرگرد

3_caption_title:مدرسه غیاثیه خرگرد_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۹/۲۷ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۱۰٬۷۰۵ بازدید, ۰ نفر می پسندند

 این بنا یکی از مهم ترین و زیباترین بناهای ناحیه شرق ایران است.در واقع زیبا ترین مدرسه ایران است که در سالهای842تا848 ه.ق ساخته شده است. این مدرسه به دستور پیر احمد خوافی وزیرمقتدر شاهرخ مردی از اهالی خواف،شهری که آن زمان آباد و پیشرفته بوده و امروزه... More »

مدرسه معمار باشی

4_caption_title:مدرسه معمار باشی_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۱۰/۳۰ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۶٬۰۶۷ بازدید, ۰ نفر می پسندند

 در فرهنگ دیرینه و مذهبی ایران ،مدرسه در حرمت و تقدس پس از مسجد قرار دارد.ساختمان آن نسبتا ساده ،بدون بقعه و بنای یادبود است و تزئینات و آرایه های اندکی در مدرسه به کار می رود. مدرسه معمارباشی نیز در شرق محله عولادجان و در نزدیکی امامزاده یحیی قرار د... More »

مسجد جامع عتیق

5_caption_title:مسجد جامع عتیق_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۵/۳۰ - posted by سفر آنلاین

۰ نظر, ۳٬۸۵۶ بازدید, ۳ نفر می پسندند

 مسجد جامع عتیق More »

برج های دوقلوی خرقان

6_caption_title:برج های دوقلوی خرقان_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۹/۲۴ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۶٬۷۶۶ بازدید, ۰ نفر می پسندند

 منطقه خرقان در 33کیلومتری غرب شهر کوچک آبگرم واقع در کنار جاده قزوین-همدان قرار دارد.برج های خرقان در حدود یک کیلومتری غرب دهکده حصار ارمنی یا حصار قوشه امام برپا هستند و به مناسبت نام محل به این نام نامیده شدند. یکی از گنبدها گور تکین فرزند صدقه و ... More »

رباط شرف

7_caption_title:رباط شرف_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۹/۱۰ - posted by شادی امینیان (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۳٬۶۹۳ بازدید, ۲ نفر می پسندند

 رباط شرف در 70 کیلومتری جنوب سرخس در راه قدیمی بغداد – مرو و پیش از آن مداین - مرو واقع شده است یعنی دقیقاً جایی که نیاز به ساخت یک رباط بوده است. این بنای عظیم با وجود خرابی های امروز آن بسیار زیباست. نمای خارجی آن با دیوارهای محکم آجری و برج های تق... More »

خانه انگورستان ملک اصفهان

8_caption_title:خانه انگورستان ملک اصفهان_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۹/۰۷ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۲ نظر, ۵٬۷۲۶ بازدید, ۳ نفر می پسندند

 این باغ انگور در زمان حکومت نادر شاه افشار به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به تملک مسئول امور مالی حکومت اصفهان،یعنی پدر حاج محمد ابراهیم ملک التجار در آمد.بعدها حاج محمد ابراهیم خان بنای انگورستان را به منظور برگزاری ... More »

مجموعه گنجعلیخان کرمان

9_caption_title:مجموعه گنجعلیخان کرمان_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۱۰/۱۵ - posted by مبینا غنی پور (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۲۹٬۸۸۱ بازدید, ۰ نفر می پسندند

 ارسن گنجعلیخان در کرمان در شیوه اصفهانی در سال های 1005تا1034 به فرمان گنجعلیخان،فرماندار شاه عباس که آثار و ابنیه زیادی از خود به جای گذاشته در کرمان،توسط معمار استاد محمد یزدی ساخته شده است. این ارسن در بر گیرنده :مدرسه،کاروانسرا،حمام،آب انبار ،ض... More »

مسجد جامع اردستان

10_caption_title:مسجد جامع اردستان_caption_link:مشاهده پرونده »

۱۳۹۰/۰۸/۲۱ - posted by شادی امینیان (هیأت تحریریه)

۰ نظر, ۵٬۱۷۲ بازدید, ۱ نفر می پسندد

 مسجد جامع اردستان در شیوه خراسانی با شبستان ستوندار بنیاد نهاده شده و بعدها در شیوه رازی و اصفهانی به چهار ایوانی دگرگون گشته است. مسجد کهن در پایان سده دوم و شاید تا نیمه نخست سده چهارم بر روی ساختمان هایی (شاید ساسانی) ساخته شده است. از ویژگی های ... More »

مسجد علی اصفهان

نام بنا:مسجد علی

دوره:صفوی(شاه اسماعیل)

تاریخ:929ه.ق

بانی بنا:میرزا شاه حسین اصفهانی

مکان:اصفهان


 

مسجد علی که در دوره بنیانگذار سلسله صفوی یعنی شاه اسماعیل در سال929هجری در نزدیکی مسجد جامع اصفهان ساخته شده و در جوار مقبره هارون ولایت قرار گرفته است،مرکب از مسجدی است متعلق به عصرصفوی که در پای مناره ای از عهد سلجوقی ساخته شده است.این بنا در محل مسجدی متعلق به عهد سلجوقی که در دوره صفوی تخریب شده بود بنا گردید.از مسجد دوره سلجوقی فقط مناره آجری قدیمی (رجوع شود به دائرةالمعارف، مناره علی)،که حدود چهل متر ارتفاع دارد و با کتیبه ای کوفی و کاشی تزئین شده باقی مانده است.

مناره های قدیمی عموما مجزای از مساجد ساخته می شدند و امکان دارد این منار به عمارتی که کم وبیش وصل به مقبره هارون ولایت بوده تعلق داشته باشد ؛عمارتی که در این سو یا آن سوو و یا حتی در محل کوچه ای که امروزه مسجد را از مقبره جدا می سازد قرار داشته است.

در خصوص مسجد کنونی ،عمارتی است با شکوه و زیبا چه از نظر مهارتی که در ساخت گنبد و ایجاد هماهنگی در ابعاد و اندازه ها به کار رفته و چه از لحاظ آراستگی نمای سردر و نمای روبه خیابان.

مسجد علی به شکل چهار ایوانی بنا شده و ایوان جنوبی آن از ایوان های دیگر بزرگتر است و شبستان گنبد دار مسجد در پشت ایوان جنوبی قرار دارد.

گنبد آن از خارج با کاشیکاری و از داخل با مقرنس های گچی تزئین شده.

کتیبه سردر به خط ثلث و با کاشی دهای معرق سفید برزمینه ابی حاشیه نواری شکل ساخته شده است:

هذا مسجد من توجه الیه بالاحرام فقد ولی وجهه شطر مسجدالحرام اٌسسه فی زمان من بیده مقالید الزمان السلطان بن السلطان بن السلطان الذی انزل الجمیل  اسمه بعدد الائمة علیهم السلام فی التنزیل ابی المظفر سلطان شاه اسمعیل خلدالله ظله الظلیل موسس قواعد السلطنة سمی ثانی السبطین بکمال العدالة و الاقبال میرزا حسین شاه ابدت ظلال نصفته فی الخالقین و لماورد فی الاخبار ان نعیم الدنیا مساجدها جاء تاریخ جأوها و فتحت ابوابها

در بالای کتیبه یاد شده کتیبه دیگری با حروف ریز و به رنگ طلایی وجود دارد.مفاد این کتیبه شامل 12آیه قران است که در آن ها نام اسمعیل آمده است. و در پایان:

"کتیبه شمس الدین تبریزی"

کتیبه ای که از داخل بر گردن گنبد بزرگ و در بالای هشت طاق شکیلی که گنبد را بر دوش گرفته اند رقم زده شده شامل سیزده آیه اولیه و چند کلمه از آیه چهاردهم از سوره 17قران مجید است سپس امده:"فی سنة929"

بروی سنگی که در پای یکی از پایه های  صحن نصب شده 12بیت شعر حک شده و بر اضلاع دیگر این مطالب عجیب نقل شده:

در حینی که از هند برسالت نزد شاه عالمپناه فلک بارگاه شاه عباس آمده بود از ایروان در سنه 1013مرخص شده بود باینجا رسید این چند بیت از خمسه که در راه به اتمام رسیده بود قبت نمود قائله و راقمه  محمدمعصوم الحسینی النامی

مسجد علی از نظر معماری و تزئینات آن در سردر ورودی و مقرنس های گچی داخل گنبد و کاشیکاری آن در ردیف مساجد مهم دوره صفوی محسوب می شود.


 

منابع:

گدار،آندره،گدار،یدا،سیرو،ماکسیم، 1366، آثار ایران، ترجمه:ابوالحسن سروقد مقدم،،جلد4، مشهد،بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

کیانی،محمد یوسف،1374،تاریخ هنر معماری ایران در دوره اسلامی،سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها(سمت)